Fiction and Poetry Competitions

Fiction and Poetry Competitions.

The $15,000 Carter V. Cooper Short Fiction Competition.

$10,000 awarded for Best Story by an Emerging Writer

$5,000 for Best Story by a Writer at any career point.

• Literary and Speculative fiction / all styles considered. (Speculative fiction includes all forms of literature of the fantastic, such as fantasy, magic realism, science fiction, science fantasy, horror, climate fiction, alternative history, etc.).

• Stories must not have been previously published, and must not have been submitted elsewhere for journal/magazine publication consideration (although a story may be from a collection by an author that is forthcoming – but please check with us for eligibility).

• During the open submission period, guidelines and a downloadable submission form are available here (until that time, you can refer to the previous year’s form): (link)

Note: the prize amounts have increased over the years, and over seven years $90,000 has been awarded to Canadian writers.

• The prizes are sponsored by Gloria Vanderbilt.

The $3,000 Gwendolyn MacEwen Poetry Competition.

$1,500 for Best Suite by an Emerging Writer

$1,000 for Best Suite by a Writer at Any Career Point

$500 for Best Poem.

• The total page length of the suite submission is not to exceed 24 pages. It is urged that your suite be complete work, not simply a gathering of unrelated poems. All forms of poetic expression will be considered.

• Poetry must not have been previously published, and must not have been submitted elsewhere for journal/magazine publication consideration (although it may be from a collection by an author that is forthcoming – but please check with us for eligibility).

• During the open submission period, guidelines and a downloadable submission form are available here (until that time, you can refer to the previous year’s form): (link)

Published in ELQ/Exile: The Literary Quarterly.

The winners and selected shortlisted writers appear in ELQ/Exile.

Published in the annual CVC anthology.

The winners and shortlisted appear in the annual Carter V. Cooper (CVC) Short Fiction Anthology. The winners and selected shortlisted writers appear in the magazine.

Also, a very important component of both competitions is that winning and shortlisted authors can go on to realize full book publication with Exile Editions. The following are books published:

From past Winners (fiction):

Silvia Moreno-Garcia (emerging) released her first published collection, This Strange Way of Dying, in September 2013.

Christine Miscione (emerging) released her first published collection, Auxiliary Skins, in September 2013. The collection won the ReLit award for short fiction.

Leon Rooke (established) released the collection Wide World in Celebration and Sorrow: Acts of Kamikaze Fiction, in October of 2012.

Austin Clarke (established) released the collection They Never Told Me and Other Stories, in October 2013. The collection won a finalist for the ReLit award for short fiction.

Hugh Graham (emerging) released the collection Last Words in October 2015. It received a starred review in Publishers Weekly (https://www.publishersweekly.com/978-1-55096-486-8) and was a finalist in 2016 for the $10,000 Danuta Gleed Award for a first collection of fiction.

From past Shortlisted (fiction):

Matthew R. Loney released his first published collection, That Savage Water, in November 2014.

George McWhirter (established) with the collection The Gift of Women, in November 2014

Veronica Gaylie with Sword Dance, a 168-page long poem/fiction-like tale, in September 2015.

Linda Rogers with the novel Bozuk, in November 2016.

Also, Silvia Moreno-Garcia edited for Exile Editions the anthologies Dead North: Canadian Zombie Fiction (2013), and Fractured: Tales of the Canadian Post-Apocalypse (2014) – both now in their third 1,000 copies printing.

From past Winners (poetry):

Jeff Bien (emerging) with his collection In a Time of No Song, in April 2015.

From past Shortlisted (poetry):

Rafi Aaron (emerging) with his collection In the Days of the Cottonwind and the Sparrow, in April 2017.

+++++++++

For a full list of the winners and shortlisted: (link tbd – include the following data)

The winners and shortlisted from the CVC and MacEwen competitions.

Fiction:

(cover of CVC 7 book)

Winners and shortlisted announced final week of July.

This year’s judges were Matt Shaw, short story writer and copy editor; Colleen Anderson, fiction and poetry author, anthology editor; Jerry Tutunjian, executive magazine editor. Final selection of winners from the long list of 28 stories: Gloria Vanderbilt.

++++++++

(cover of CVC 6 book)

Matthew Heiti – “For They Were Only Windmills” (winner, Emerging; Sudbury, Ontario)

Helen Marshall – “The Gold Leaf Executions” (winner, Any Career Point; Sarnia, Ontario/Cambridge, U.K.)

Diana Svennes-Smith – “Stranger In Me” (Eastend, Saskatchewan)

Sang Kim – “Kimchi” (Toronto, Ontario)

A.L. Bishop – “Hospitality” (Niagara Falls, Ontario)

Katherine Govier – “Elegy: Vixen, Swan, Emu” (Toronto, Ontario)

Sheila McClarty – “The Diamond Special” (Oakbank, Manitoba)

Caitlin Galway – “Bonavere Howl” (Toronto, Ontario)

Bruce Meyer – “The Slithy Toves” (Barrie, Ontario)

Frank Westcott – “It Was a Dark Day ~ Not a Stormy Night ~ In Tuck-Tea-Tee-Uck-Tuck” (Alliston, Ontario)

Martha Bátiz – “Paternity, Revisited” (from Mexico; lives Richmond Hill, Ontario)

Leon Rooke – “Open the Door” (Toronto, Ontario)

Norman Snider – “How Do You Like Me Now?” (Toronto, Ontario)

This year’s judges were Matt Shaw, short story writer and copy editor; Colleen Anderson, fiction and poetry author, anthology editor; Jerry Tutunjian, executive magazine editor; Seán Virgo, novelist, short story writer and poet. Final selection of winners from the long list of 27 stories: Gloria Vanderbilt.

++++++++

(cover of CVC 5 book)
Lisa Foad – “How To Feel Good” (winner, Emerging; Toronto, Ontario)
Nicholas Ruddock – “Mario Vargas Llosa” (winner, Any Career Point; Guelph, Ontario)
• Shortlisted:

Hugh Graham – “After Me” (Toronto, Ontario)
Josip Novakovich – “Dunavski Pirat” (from Croatia; lives Montreal, Quebec)
Leon Rooke – “Sara Mago et al” (Toronto, Ontario)

Jane Eaton Hamilton – “The Night SS Sloan Undid His Shirt” (Vancouver, British Columbia)
Bruce Meyer – “Tilting” (Barrie, Ontario)
Priscila Uppal – “Bed Rail Entrapment Risk Notification Guide” (Toronto, Ontario)
Christine Miscione – “Spring” (Hamilton, Ontario)
Veronica Gaylie – “Tom, Dick, and Harry” (Vancouver, British Columbia)
Maggie Dwyer – “Chihuahua” (Commanda, Ontario)
Bart Campbell – “Slim and The Hangman” (Vancouver, British Columbia)
Linda Rogers van Krugel – “Raging Breath and Furious Mothers” (Victoria, British Columbia)
Lisa Pike – “Stellas” (Windsor, Ontario)

This year’s judges were Norman Snider, screenwriter and essayist; Frances Mary Morrison, senior television producer, documentaries; Jerry Tutunjian, executive magazine editor; Matt Shaw, short story writer and copy editor. Final selection of winners from the long list of 26 stories: Gloria Vanderbilt.

+++++++++

(cover of CVC 4 book)

Jason Timermanis – “Appetite” – $10,000 (winner, Emerging; Toronto, Ontario)
Hugh Graham – “The Man” – $5,000 (winner, Any Career Point; Toronto, Ontario)

• Shortlisted:

Helen Marshall – “The Zhanell Adler Brass Spyglass” (Sarnia, Ontario)
K’ari Fisher  – “Saddle Up!” (Burns Lake, British Columbia)
Linda Rogers van Krugel – “Three Strikes” (Victoria, British Columbia)
Susan P. Redmayne – “Baptized” (Oakville, Ontario)
Matthew R. Loney – “The Pigeons of Peshawar” (Toronto, Ontario)
Erin Soros – “Morning is Vertical” (Vancouver, British Columbia)
Gregory Betts – “Planck” (St. Catharines, Ontario)
George McWhirter – “Sisters in Spades” (Vancouver, British Columbia)
Madeline Sonik – “Punctures” (Victoria, British Columbia)
Leon Rooke – “Slain By a Madam” (Toronto, Ontario)

This year’s judges were Jerry Tutunjian, executive magazine editor; Matt Shaw, short story writer and copy editor; Norman Snider, screenwriter and essayist; Barry Callaghan, Editor in Chief at Exile; Final selection of winners from the long list of 28 stories: Gloria Vanderbilt.

++++++++

(cover of CVC 3 book)

Sang Kim – “When John Lennon Died” (winner, Emerging; Toronto, Ontario)

Priscila Uppal (Toronto, Ontario) and Austin Clarke (Toronto, Ontario), “Cover Before Striking” and “They Never Told Me” (co-winners, Any Career Point)

• Shortlisted:

George McWhirter (Vancouver, British Columbia) – “Tennis”

David Somers (Winnipeg, Manitoba) – “Punchy Sells Out”

Leon Rooke (Toronto, Ontario) – “Conditional Sphere of Everyday Historical Life”

Helen Marshall (Sarnia, Ontario) – “Lessons In the Raising of Household Objects”

Yakos Spiliotopoulos (Toronto, Ontario) – “Black Sheep”

Greg Hollingshead (Toronto, Ontario) – “Mother / Son”

Matthew R. Loney (Toronto, Ontario) – “A Fire in the Clearing”

Rob Peters (Vancouver, British Columbia) – “Sam’s House”

Liz Windhorst Harmer (Hamilton, Ontario) – “Teaching Strategies”

This year’s judges were Barry Callaghan, Editor in Chief at Exile; Norman Snider, screenwriter and essayist; Jerry Tutunjian, executive magazine editor; Matt Shaw, short story writer and copy editor. Final selection of winners from the long list of 26 stories: Gloria Vanderbilt.

++++++++

(cover of CVC 2 book)

Christine Miscione – “Skin, Just” – $3,000 (winner, Emerging; Hamilton, Ontario)
Leon Rooke and Seán Virgo – “Here Comes Henrietta Armani” and “Gramarye” – $2,000 each (co-winners, Any Career Point; Toronto, Ontario and East End, Saskatchewan)

• Shortlisted:

Kelly Watt (Flam-borough, Ontario) – “The Things My Dead Mother Says”

Darlene Madott (Toronto, Ontario) – “Waiting (An Almost Love Story)”

Linda Rogers (Victoria, British Columbia) – “Darling Boy”

Daniel Perry (Toronto, Ontario) – “Mercy”

Amy Stuart (Toronto, Ontario) – “The Roundness”

Phil Della (Vancouver, British Columbia) – “I Did It for You”

Jacqueline Windh (Vancouver, British Columbia) – “The Night the Floor Jumped”

Kris Bertin (Halifax, Nova Scotia) – “Tom Stone and Co.”

Martha Bátiz (Richmond Hill, Ontario) – “The Last Confession”

This year’s judges were Barry Callaghan, Editor in Chief at Exile; Norman Snider, screenwriter and essayist; Jerry Tutunjian, executive magazine editor; Matt Shaw, short story writer and copy editor. Final selection of winners from the long list of 29 stories: Gloria Vanderbilt.

++++++++

(cover of CVC 1 book)

Silvia Moreno-Garcia – “Scales as Pale as Moonlight” (emerging, co-winner; $3,000)

Frank Westcott – “The Poet” (emerging, co-winner; $3,000)

Ken Stange – “The Heart of a Rat” (established; $2,000)

• Shortlisted:

Hugh Graham – “Through the Sky”
Leigh Nash – “The Field Trip”
Frank Wescott – “The Poet”
Rishma Dunlop – “Paris”
Zoe Stikeman – “Single-Celled Amoeba”
Kristi-ly Green – “The Patient”
Gregory Betts – “To Tell You”
Ken Stange – “The Heart of a Rat”
Silvia Moreno-Garcia – “Scales as Pale as Moonlight”
Richard Van Camp – “On the Wings of This Prayer”

This year’s judges were Barry Callaghan, Editor in Chief at Exile; Norman Snider, screenwriter and essayist; Jerry Tutunjian, executive magazine editor; Matt Shaw, short story writer and copy editor. Final selection of winners from the long list of 32 stories: Gloria Vanderbilt.

++++++++

Poetry:

Year five had three categories: $1,500 for Best Suite by an Emerging writer; $1,000 for Best Suite by at Any Career Point; $500 Best Poem by a writer at Any Career Point (final year of this category).

Best Emerging Suite: Adrienne Drobnies (Vancouver, British Columbia, emerging) –Radonnées

• Shortlisted:

Grant Wilkins – Reading The Hidden Literary Art in Michèle Provost’s Roman Feuilleton

Judith George – Unremembered

Basma Kavanagh – AHLI

Erina Harris – Zoion

 

Best Suite by Any Poet: Antony Di Nardo (Sutton, Quebec, established) – May June July

• Shortlisted:

Bruce Meyer (established) – The Necklace

Deirdre Diana Dwyer (established) – Yoshitoshi’s 100 Aspects of the Moon

Sue Sorensen (emerging) – The Mary Cycle: Let All God’s Glory Through 

Jody Baltessen (emerging) – Invasion Studies

 

Best Poem (from all categories): Sue Sorensen (Winnipeg, Manitoba; emerging) – Blue: Three Sonnets to Mary

• Shortlisted:

Martha Gould (established) – Site Map

Priscila Uppal (established) – The Dog Who Barked Backwards

Kathleen Miller (established) – Onset

Max Layton (established) – At the Home for Homeless Poems

The judges:

Dani Spinosa received her Ph.D. in English, with a specialty in contemporary poetry, from York University. Her book Anarchists in the Academy: Machines and Free Readers in Experimental Poetry, is forthcoming in 2018. She is also the author of Glossas for Tired Eyes, a chapbook from No Press, co-editor of Gap Rio Press, which publishes feminist experimental literature, and the editor of Decoding Canadian Digital Poetics.

Richard Teleky, a Professor in the Humanities Department of York University, is the acclaimed author of a dozen books. His work includes four novels, a short fiction collection and three non-fiction studies, as well as several literary anthologies, as editor, and two poetry collections – The Hermit’s Kiss and The Hermit in Arcadia. His poems, essays and short fiction have appeared in numerous Canadian and American literary journals. Teleky’s most recent books are the novel The Blue Hour and, forthcoming in 2017, Ordinary Paradise: Essays on Art and Culture.

+++++++

Year four had three categories, $1,500 for Best Suite by an Established writer, $1,000 for Best Suite by an Emerging Writer (new), and $500 Best Poem by a writer at Any Career Point.

Best Established Suite: Gillian Harding-Russell (Regina, Saskatchewan, established) – Making Sense.
Best Emerging Suite: Kerry Gilbert (Vernon, B.C., emerging) – Little Red
• Short list for both categories:
Kerry Gilbert – Cor-age
Susan Vernon – Ladywood
Susan J. Atkinson – Marta Dreams of a Better Life
James MacSwain – Puss Cat in the Underworld

Best Poem: Bruce Meyer (Barrie, Ontario, established) – The Road to Alfacar
• Shortlisted:
James MacSwain, emerging – Fool
Rafi Aaron, emerging – Listen to Me Like You Have Listened to the Rain
Sherry Coffey, emerging – Mennonite House
Tom Wayman, established – Water Elegy

 

Judge: Seán Virgo

Seán Virgo was born in Malta, and grew up in South Africa, Malaya, Ireland and the U.K. He immigrated to Canada in 1966 and has lived on the Queen Charlotte Islands, Newfoundland, various Gulf Islands, the Bruce Peninsula and in recent years in Southwest Saskatchewan.

He has published a dozen books of poetry and fiction, and has won national magazine awards in both genres, as well as CBC and BBC competitions for short stories.

+++++++

In years one, two and three we had two categories: $2,000 for Best Suite by any writer, and $500 for Best Poem.

Year three:

Best Suite: Tom Wayman with The Question.

• Shortlisted:
Bruce Meyer – Arthur and Alfred
Marianne Micros – Demeter’s Daughters
Gillian Harding-Russell – Proud men do not listen
Tom Wayman – The Question

Best Poem: Bruce Meyer with “The Harmony”

• Shortlisted:
Bruce Meyer – Abandoned Houses
Priscila Uppal – Another Dysfunctional Cancer Poem
Keith Garebian – A True Portrait of Talaat Pasha
Jeanette Luchese – Confirmants
Roger Greenwald – Spring Flowers at Pompeii
Bruce Meyer – The Harmony

Judge: Seán Virgo

Seán Virgo was born in Malta, and grew up in South Africa, Malaya, Ireland and the U.K. He immigrated to Canada in 1966 and has lived on the Queen Charlotte Islands, Newfoundland, various Gulf Islands, the Bruce Peninsula and in recent years in Southwest Saskatchewan.

He has published a dozen books of poetry and fiction, and has won national magazine awards in both genres, as well as CBC and BBC competitions for short stories.

+++++++

Year Two:

Best Suite: Jeff Bien (Kemptville, Ontario) with A Bribe for the Ferryman.
• Longlisted:
Rishma Dunlop – Amsterdam Suite (Toronto ON)
Yvonne Blomer – Letters Home (Victoria BC)
Cathy Ford – Washing the Bodies of the Dead (Sidney BC)
Linda Rogers – Ekphrasis (Victoria BC)
David Zieroth – Poems with Slovak Words (North Vancouver BC)
Bruce Meyer – Paper Ornithology (Barrie ON)
Elizabeth Woods – When the Earthquake Struck (Victoria BC)
Bruce Meyer – The Book of Things (Barrie ON)
Rahat Kurd – Seven Stones for Jamarat (Vancouver BC)
Jeff Bien – A Bribe for the Ferryman (Kemptville ON)
Sarah Klassen – Perchance to Dream (Winnipeg MB)

Best Poem: Brian Brett (Salt Spring Island, British Columbia) with Food Chain.
• Longlisted:
James MacSwain – Banquet (Halifax NS)
Bruce Meyer – Ravenna Side Road (Barrie ON)
Valérie C. Kaelin  – Bouquet (Toronto ON)
D.C. Reid – Like the Circles That You Find (Victoria BC)
Elaine Stirling – Unprincipled (Newmarket ON)
Brian Brett – The Control Shot (Salt Spring Island BC)
Bruce Meyer – A Free Translation (Barrie ON)
Kathy Fisher – Smoke Pit (Edmonton AB)
Bruce Meyer – Strawberries (Barrie ON)
Brian Brett – Food Chain (Salt Spring Island BC)
Frank Westcott – And She Lay Herself Down (Alliston ON)
Sandra Kasturi – Our Children Are Sad Because We Love Them (Toronto ON)

Judge: Seán Virgo

Seán Virgo was born in Malta, and grew up in South Africa, Malaya, Ireland and the U.K. He immigrated to Canada in 1966 and has lived on the Queen Charlotte Islands, Newfoundland, various Gulf Islands, the Bruce Peninsula and in recent years in Southwest Saskatchewan.

He has published a dozen books of poetry and fiction, and has won national magazine awards in both genres, as well as CBC and BBC competitions for short stories.

+++++++

Year One:

Best Suite – joint Winners (to share the $2,000): Threshold by Marilyn Bowering and Touched by Linda Rogers van Krugel.

• Shortlisted:

Renée Sarojini Saklikar – Children of air India, selected exhibits
Adrienne Drobnies – Randonnées
Marilyn Bowering – Threshold
Linda Rogers van Krugel – Touched

Best Poem: ($500) Blue Hour by Pamela Porter.

• Shortlisted:

Pamela Porter – Blue Hour
Bruce Meyer – Cezanne’s Card Players
Gillian Harding-Russell – Desert Duet
Branka Petrovic – In Which Her Extremities Are Devil and Her Face is Angel
Bruce Meyer – The Movie Being Filmed Across the Street…

Judge’s comments:

Threshold
Ambitious as John Berryman’s Homage to Mistress Bradstreet, Threshold unfolds with a quite opposite aesthetic: its words are as plain, bare and pregnant as the stones of a ruined croft.  Vivid and particular in her own time and place, a silenced, exiled Hebridean poet speaks across three centuries to a world where everything has changed except the human dilemma of daring to think for oneself.

Touched
William Blake proclaimed that “energy is eternal delight”, and so it is when it combines attitude and wit with erudition & imaginative originality. Touched is defiant, erotic and exuberant: an eclectic breaker’s dance that claims street, home and library for its stage, and allows no walls between them.

Blue Hour
So many poems get written about failing or dying parents, affecting as records of actual experience but without aesthetic necessity or daring. Blue Hour, by contrast, is an inspired, frustrated love poem. In its quest to understand an Other it moves, in cadenced stages, through metaphors that loom and then recede in authority. A marriage of laconic delivery with visionary guesswork, it pivots around a central, unanswerable question.

Judge: Seán Virgo

Seán Virgo was born in Malta, and grew up in South Africa, Malaya, Ireland and the U.K. He immigrated to Canada in 1966 and has lived on the Queen Charlotte Islands, Newfoundland, various Gulf Islands, the Bruce Peninsula and in recent years in Southwest Saskatchewan.

He has published a dozen books of poetry and fiction, and has won national magazine awards in both genres, as well as CBC and BBC competitions for short stories.

I’m working on this text, possibly to be added to start the section – do not place this at this time:

Each year ELQ/Exile oversees two unique short fiction and poetry competitions, open only to Canadians writers. From the fiction competition the winners and shortlisted are a) published in the annual Carter V Cooper (CVC) Short Fiction Anthology, b) published in ELQ/Exile (winners, and many of the shortlisted), and c) if a manuscript is ready, winners and shortlisted will be considered for a collection/full book to be published by Exile Editions. From the poetry competition winners and many shortlisted a) appear in ELQ/Exile and b) if a manuscript is ready, winners and shortlisted will be considered for a collection/full book to be published by Exile Editions